Dokąd zmierza Honda, czyli koncepcja Hondy X-NV i Hondy V-GO

dodano: 09.04.2019

Na międzynarodowej wystawie na Shanghai Motor Show 2019 zostały zaprezentowane dwa nowe modele Hondy – X-NV i V-GO. Pierwszy to potężny, elektryczny SUV, który ma być produkowany głównie na rynek chiński. Drugi to lekki skuter, napędzany przez litową baterię i przeznaczony do poruszania się po mieście.


Jaka będzie Honda X-NV


W sporej mierze model X-NV został oparty na Hondzie X-RV, która w przeciwieństwie do niego, jest napędzana benzyną i pomijając kosmetyczne zmiany w wyglądzie, to model X-NV różni się od X-RV jedynie silnikiem. W modelu X-NV jest on oczywiście zasilany elektrycznie, a w modelu X-RV jest to silnik 1.5 napędzany benzyną. Wśród zmian kosmetycznych, możemy wymienić inny grill, który w X-NV jest podobny do pozostałych elektronicznych modeli Hondy, tak samo jak przednie lampy, zderzaki i błotniki – wszystkie są podświetlone charakterystycznym, niebieskim światłem. Wciąż nie wiadomo, jakie zmiany zajdą we wnętrzu pojazdu, gdyż Honda trzyma wyposażenie i wygląd środka w tajemnicy.

 

Skuter Hondy – Honda V-GO


Z kolei V-GO jest małym, kompaktowym skuterem miejskim, który został stworzony we współpracy z Wuyang-Honda Motorcycle. Skuter jest niewielki, lekki i wygląda bardzo nowocześnie. Do napędzania silnika służy litowa bateria, której zasięg pozwala temu skuterowi pokonać dystans od 40 do 60 kilometrów na jednym ładowaniu. Bateria została umieszczona dokładnie pod pedałami, co pomaga w ustabilizowaniu pojazdu. Ten skuter został zaprojektowany na potrzeby miejskie i idealnie sprawdza się w takich warunkach.

Rozpoczęcie produkcji modelu X-NV jest planowane na drugą połowę 2019 roku. W mniej więcej podobnym czasie ma się rozpocząć produkcja skutera V-GO.

 


Jaki plan na przyszłość ma Honda?


W poprzednim roku, Honda podzieliła się ze światem swoją wizją elektryfikacji Chin, poprzez wypuszczenie na tamten rynek ponad dwudziestu modeli różnych pojazdów. Wszystkie te modele mają być przedstawione i wypuszczone na rynek do 2025 roku. Zgodnie z tą wizją w ubiegłym roku Honda zaprezentowała już Everusa VE-1, a od 2020 roku Honda zamierza zaprezentować kolejne zasilane elektrycznie modele pojazdów i poszerzyć swoją ofertę pojazdów dostępnych na rynku chińskim. Jeśli trend na samochody elektryczne rzeczywiście rozpowszechni się w Europie, możemy spodziewać się, że wypróbowane w Azji samochody i jednoślady szybko znajdą się w salonach Hondy również w naszym kraju.