Pierwszy motocykl – który model Hondy wybrać?

dodano: 14.06.2019

Zakup pierwszego motocykla to bardzo ważny moment w życiu każdego motocyklisty. W dużej mierze to właśnie od doświadczeń z pierwszą maszyną zależy, czy jazda na motorze będzie naszą pasją, czy raczej definitywnie przesiądziemy się do samochodu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze pierwszego motocykla?

Masa, wysokość, pojemność

Choć duża pojemność skokowa i związane z nią wysokie osiągi to dla wielu pierwsze skojarzenia z jazdą motocyklem, to na początek warto wybrać mniejszy model o nieco niższych osiągach. Dzięki temu nie będziemy przytłoczeni ogromną mocą i przyspieszeniem maszyny, a ewentualne błędy podczas kierowania nie narażą nas na niebezpieczny upadek. Dla wielu kierowców optymalna wydaje się pojemność silnika 125 cm3, pozwalająca na zasmakowanie jazdy motorem bez konieczności zdawania egzaminów na kategorię A. Przy wyborze motocykla, a zwłaszcza pierwszego, powinno się wziąć pod uwagę również masę i rozmiar modelu. Niezależnie od doświadczenia kierowcy motocykl powinien być takiej wysokości, by siedząc na kanapie móc wygodnie oprzeć stopę o podłoże. Pozwoli to na wygodne parkowanie oraz postoje np. w ruchu ulicznym. Masa motocykla nie powinna przekraczać naszych możliwości – postój powinien być komfortowy.

 

Dobrym przykładem spełniającym powyższe wymagania jest chociażby motocykl Honda CB125R. Lekka konstrukcja, optymalna wysokość i dynamiczny, acz nieprzesadnie mocny silnik to idealny sposób na to, by udanie rozpocząć przygodę na jednośladzie. Inne modele Hondy dobre na początek Honda, czyli największy producent silników spalinowych na świecie, jest jednym z najważniejszych graczy na rynku motocyklowym. Ceniona jest za bardzo wysoką bezawaryjność pojazdów i łatwą dostępność części zamiennych – idealne cechy dla każdego rozpoczynającego przygodę z motocyklami. Inne, świetne na początek modele japońskiego producenta to MSX125, skuter Forza125 czy CB125F. Wbrew pozom wybór pierwszego motocykla nie musi być tak trudny, jak się wydaje. Wystarczy nie przesadzać z mocą, wybrać sprawdzonego producenta (np. Hondę) i dobrać masę i wysokość motocykla do swoich możliwości.