Napędy hybrydowe stosowane w samochodach to krok w stronę ekologii oraz ekonomii. Jedna z najpopularniejszych marek motoryzacyjnych Honda promuje w dużym stopniu samochody hybrydowe i wiąże z nimi przyszłość, o czym świadczą nowe projekty. Co warto wiedzieć o technologii i jakie ma perspektywy, szczególnie na krajowych drogach?
Różne tryby jazdy w celu zwiększenia płynności dla kierowcy
Hybrydowe samochody marki Honda posiadają z reguły trzy tryby jazdy, a mianowicie hybrydowy, elektryczny, ale również klasyczny benzynowy. To duża zmiana dla komfortu jazdy, ponieważ kierowca zyskuje większą płynność w różnych sytuacjach, a jednocześnie przestaje tak dużo wydawać na paliwo. Uśrednione spalanie napędów hybrydowych w najnowszych modelach Hondy to zaledwie 5-6 litrów na 100 km, więc bardzo budżetowo, biorąc pod uwagę konkurencję. Jak tryby jazdy działają w praktyce?
Praktyczne przechodzenie pomiędzy trybami i zalety hybrydowych samochodów
Poruszanie się samochodem z bardzo dużą prędkością wymusza najczęściej zastosowanie trybu benzynowego, ale w przypadku przyśpieszenia auto przełączy się częściowo na moduł elektryczny. Spokojna jazda natomiast wiąże się tylko z uruchomieniem bardzo cichego silnika elektrycznego. Samochody hybrydowe, dzięki takim specyficznym połączeniom znacznie lepiej radzą sobie z wyprzedzaniem, a tym samym podnoszą bezpieczeństwo kierowcy. Warto również zauważyć, że w samochodach hybrydowych funkcjonuje zasada odzyskiwania energii z hamowania, która trafia bezpośrednio do baterii. Nowe modele Hondy coraz bardziej dopasowują się do stylu jazdy kierowcy. Hybryda to samochód tańszy w serwisowaniu ze względu na stosunkowo niskie zużycie paliwa. Poza tym współpracujące podzespoły zużywają się bardziej równomiernie.
Hybrydy to też w dużym stopniu wyjście w stronę przymusu ekologicznego występującego w polityce unijnej. Osiągnięcie rygorystycznych norm emisji spalin to jeden z głównych celów wszystkich marek na rynku motoryzacyjnym.
Gdzie szukać sprawdzonych informacji o napędzie hybrydowym?
Salon Hondy przez bezpłatną bazę wiedzy pomaga kierowcom w podjęciu nowych decyzji zakupowych. Przejście na hybrydę to często trudny proces, bo wymaga zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń. Z tego powodu Honda popularyzuje nową technologię i zachęca kierowców do wypełniania ankiet wpływających na lepszą ocenę preferencji. Dzięki takiemu podejściu zyskuje każdy zmotoryzowany. W przypadku Hondy oznaczenie e:HEV przy modelu sugeruje właśnie elektryfikację. To pewne ułatwienie przy porównywaniu ulubionych samochodów.
Czy potrzeba dodatkowej infrastruktury i jak to wszystko wygląda pod kątem technicznym?
Wielu kierowców zastanawia się, w jaki sposób efektywnie ładować baterię i czy hybrydy wymagają dodatkowej infrastruktury technicznej? W nowoczesnych autach bateria ładuje się w zautomatyzowanym procesie. Wystarczy tylko zwracać od czasu do czasu uwagę na poziom naładowania. Hybrydy to pewna, w tym momencie mocno dopracowana technologia, objęta gwarancją na 100 000 km. Pełne wykluczenie klasycznych paliw to chwilowo nierealna perspektywa, ale działania sektora motoryzacyjnego pokazują, że innowacje wpływają pozytywnie na sprzedaż, na ekologię i wpisują się nawet w trendy polityczne.
Długa historia hybrydowych napędów i tym samym większa dostępność ekonomiczna
Technologia napędu hybrydowego w przypadku Hondy rozwija się od ponad dwudziestu lat. Już w 1999 roku marka zaprezentowała model Insight. Dzisiaj pojazdy z różnymi trybami jazdy charakteryzują się znacznie niższą ceną i przede wszystkim dostępnością nawet dla średnio zarabiającej rodziny. Układ hybrydowy działa wtedy, kiedy kierowca tego potrzebuje, więc to rozwiązanie pośrednie dla kierowców, którzy nie chcą rezygnować do końca z zalet silnika benzynowego.
Podsumowanie zalet dla kierowców:
• współpraca silnika benzynowego i elektrycznego zapewnia większe oszczędności, o czym świadczą uśrednione tabele zużycia paliwa popularnych modeli hybrydowych Hondy,
• przełączanie pomiędzy trybami jazdy następuje w sposób zautomatyzowany, a kierowca nie musi martwić się dodatkową infrastrukturą do ładowania (pojazdy wymagające ładowania pokonują najczęściej dłuższy dystans, zapewniają większą dywersyfikację),
• nowe modele Hondy można zakupić w atrakcyjnej cenie, często z wydłużoną gwarancją i dodatkowymi możliwościami serwisowymi czy ubezpieczeniowymi,
• hybrydy spełniają normy ekologiczne i wyróżniają się niskimi kosztami serwisowania ze względu na jakość wykonania podzespołów,
• technologia rozwija się już od wielu lat, więc nie wzbudza już wielkich wątpliwości, a niektóre marki, w tym Honda wiążą przyszłość właśnie z takim kierunkiem.
czy warto postawić na nowy model samochodu hybrydowego?
Tak naprawdę pojazdy łączące zalety silnika benzynowego z elektrycznym to przyszłość motoryzacji, nawet przez zmiany polityczne, szczególnie dotykające kwestii ekologicznych. Warto sprawdzić możliwości gigantów motoryzacyjnych, umówić się na jazdę próbną, negocjować rabaty. W tym momencie trudno o lepszą ofertę w salonach Hondy, ale nie tylko. Wszyscy giganci motoryzacyjni walczą o rozwój silników elektrycznych.